Крім того, тютюновий дим і тютюнова інтоксикація можуть сприяти розвиткові цілого ряду інших захворювань, серцево-судинних і обмінних. Збиток, нанесений тютюновим димом здоров'ю людей, воістину величезний. При цьому більшість дорослих чоловіків і наростаюче число жінок усе-таки курить.
У цього явного парадокса три основні причини.
- Перша - значна більшість курців не знає нічого або знає дуже мало про щиру небезпеку тютюнової інтоксикації і її наслідків.
- Друга - у перші роки паління курець, як правило, не зауважує якої-небудь шкоди для свого здоров'я. Тютюнова інтоксикація розвивається приховано і непомітно, присипляючи пильність курящих.
- Третя - тютюнова залежність. Через кілька років паління, коли починають відчуватися ті або інші наслідки тютюнової інтоксикації і розвиваються хвороби курців, більшість з них намагаються кинути курити, але не можуть. Залежність уже сформувалася і вона прив'язує них до сигарети.
Тому проти паління потрібно не стільки бороти, скільки пояснювати і виховувати, не стільки забороняти, скільки допомагати курцям звільнитися з тютюнового полону.
Зараз уже багато молодих людей самі задумуються про шкоду паління. Причому це зв'язується не тільки зі здоров'ям, але і з іміджем благополучної людини. Корисні ради курящий і некурящим дає доктор медичних наук В.Ф. Лавчин.
- Що таке тютюнова залежність - звичка, слабовілля або хвороба?
Тютюнова залежність - це хвороба, уже давно занесена Всесвітньою Організацією Охорони здоров'я в перелік захворювань людини. При розвитку тютюнової залежності курець утрачає контроль над собою і вже сама звичка, тяга до паління, керує його поводженням. Тютюнова залежність включає два основних компоненти: психологічну залежність, засновану на закріплених умовно-рефлекторних зв'язках і стереотипах поводження, і фармакологічну залежність від нікотину тютюну.
Нікотин - це наркотик, що не дає ефекту ейфорії, характерного для інших відомих наркотиків, але здатність викликати звикання, залежність у нього навіть вище, ніж у деяких інших наркотиків. В одних людей тютюнова залежність розвивається швидше, в інших повільніше, але в усіх, як правило, непомітно. Відчуває її курець тільки тоді, коли намагається кинути курити або хоча б скоротити число сигарет, що викурюються. От отут вона дає зрозуміти, що ти вже не хазяїн собі, а раб сигарети.
- Легкі сигарети курити менш шкідливо?
Легкі сигарети, як правило, містять трохи менше нікотину, смоли й окиси вуглецю. При цьому на ліцензованих сигаретах зміст цих токсинів тютюну повинний бути зазначене на пачках сигарет. Однак треба чесно визнати, що легені сигарети не рятують від тютюнової інтоксикації і причина тому в тютюновій, нікотиновій залежності.
Якщо курець переходить з важких сигарет на легені, потреба в нікотині в нього не міняється і він, як правило, непомітно для себе починає курити легкі сигарети в 1,5-2 рази більше або робить більш глибокі і часті затягування, щоб заповнити необхідну дозу.
Якщо людина із самого початку курить легкі сигарети, то залежність у нього розвивається так само, як, якби він курив важкі сигарети, і рано або пізно з легкими сигаретами він виходить на ті ж дози, що і курці важких сигарет.
Тютюнова залежність зводить на "ні" ефект і зміст легких сигарет. Звідси різниця в небезпеці паління слабких або важких сигарет приблизно така ж, як якби стрибати з десятого або з чотирнадцятого поверху. Організації з охорони здоров'я за рубежем призивають у зв'язку з цим заборонити терміни "легені" або "м'які" у відношенні сигарет, оскільки вони вводять в оману курців, притупляють їхня пильність і ведуть від єдино ефективного рішення - відмовитися від паління.
- Чи є безпечні сигарети?
Таких сигарет немає і видимо не може бути. Теоретично можна уявити собі сигарети без нікотину й інших складового тютюну, але навряд чи такі сигарети хто-небудь буде курити. Курцям потрібний, насамперед, нікотин і ніщо інше їм його не замінить. До речі, недавно вже не теоретично, а практично в США створили генетично модифікований варіант рослини тютюну, що майже не містить нікотину і нітрозамінів. Уже заплановане виробництво спробної партії сигарет з цього тютюну. Однак майже всі, включаючи навіть самих виробників сигарет, відносяться скептично до можливості їхнього широкого поширення. Курці зі стажем швидше за все курити їх не будуть. Можна привчати до них тільки початківців курити, але це безглуздо.
- чи правда, що вітаміни можуть нейтралізувати дію тютюнових токсинів і, якщо їх регулярно приймати, шкода від паління буде мінімальний?
Вітаміни досить корисні і необхідні, але від тютюнової інтоксикації і її наслідків вони не рятують. Недавно у Фінляндії й у США проводилося спеціальне дослідження, за планом якого кілька тисяч курців регулярно, протягом декількох років, одержували визначений комплекс вітамінів, і стільки ж курців - не одержували. Через кілька років було встановлено, що захворюваність раком у цих групах не відрізнялася, тобто прийом вітамінів не рятував курців від онкологічних захворювань. Очевидно, єдиний спосіб зменшити шкода від паління і зняти ризик розвитку тютюнових хвороб це - кинути курити.
- Коли кидають курити, обов'язково починають поправлятися?
Зовсім не обов'язково. У когось вага залишається колишнім, а в деяких що кинули курити, дійсно, вага може в більшому або меншому ступені збільшитися. Когось це влаштовує, а когось немає. У середньому, після відмовлення від паління збільшення ваги може складати 2-4 кг у рік. Тільки 3-4% що кинули курити додають у вазі 9 і більш кг.
Можливе збільшення ваги в що кинули курити зв'язані з наступними обставинами. Майже у всіх курців розвивається гастрит. У більшості з них він може протікати практично безсимптомно, однак секреція шлункового соку постійно знижена, і внаслідок атрофії слизуватої шлунка живильні речовини засвоюються гірше. Саме тому багато курців навіть при повноцінному харчуванні страждають астенією (худорбою), блідістю, авітамінозами, тому що засвоюваність вітамінів у них також порушена. Але як тільки вони кидають курити, і припиняється хронічна інтоксикація організму, уже через кілька днів відновлюється слизувата шлунка і нормальна секреція шлункового соку. Що кинув курити не тільки почуває підвищений апетит, але і його шлунок починає більш повноцінно засвоювати живильні речовини. Усе це і створює передумови до додатка ваги.
Однак, якщо Ви не зацікавлені в цьому, зміни ваги можна уникнути. Для цього випливає в перший місяць після відмовлення від паління збільшити в раціоні харчування частку овочів і фруктів, більше пити рідини, збільшити фізичні навантаження. Можна на кілька тижнів перейти на дробове харчування: є невеликими порціями 4-5 разів у день, намагаючись ретельно пережовувати їжу. Після кожного ковтка витримуйте паузу в кілька секунд. Через місяць ваш організм адаптується до нових умов і ви можете повертатися до звичайного режиму харчування без ризику зміни ваги.
- Я кинув курити, а навколо мене усі курять. Що робити?
Насамперед, вважайте себе щасливчиком. Не кожному удається вирватися з тютюнового полону, позбутися від тютюнової інтоксикації й у значній мірі гарантувати собі здоров'я і довголіття. Тому, якщо вас іноді в оточенні курців відвідує спокуса "а чи не закурити знову", помнете, що це усього лише секундна слабість. Уже боляче безглуздо самому повертатися до лиха, що пішло.
Інша справа пасивне паління. Після відмовлення від паління ваш організм очистився від тютюнових токсинів і став до них більш чуттєвим, чим раніш, коли ви самі курили. Тому часто колишні курці сутужніше переносять паління інших, гірше почувають себе в напалених приміщеннях. Тому свідомо й активно уникайте напалених приміщень і не дозволяйте, щоб вас обкурювали. У цивілізованих країнах уже багато років діють закони, що захищають право некурящих не труїтися тютюновим димом курців. Зокрема, заборонене паління на робочих місцях і в службових приміщеннях Цього року такий закон прийнятий і в Росії. На жаль, про нього мало говорять і пропагують, але він існує і його варто виконувати. |